top of page
67549928_2406929019373140_31896573378203

Projekt Laramie

Premiera: 20 września 2019 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Reżyseria: Michał Gieleta

Autor: Moises Kaufman

Uznany przez New York Times za jedną z 25 najważniejszych sztuk ostatnich dekad, Projekt Laramie należy do gatunku teatru faktu. Wszystkie słowa wypowiedziane w sztuce padły rzeczywiście z ust mieszkańców prowincjonalnego miasteczka Laramie w stanie Wyoming, a zarejestrowane zostały przez członków nowojorskiej grupy teatralnej Tectonic Theater Project pod przewodnictwem Moisésa Kaufmana. Kanwą tekstu jest morderstwo 21-letniego studenta Uniwersytetu Wyoming, torturowanego i przywiązanego przed śmiercią na bezludziu do płotu, gdzie odnaleziony został dopiero osiemnaście godzin później, zmarłego po kilku dniach walki o jego życie. Członkowie grupy teatralnej Kaufmana pojawili się wnet w Laramie zapisując słowo po słowie i dokumentując krok po kroku, przebieg śledztwa jak i nastawienie tej małej społeczności wobec śmierci Matthew Shepharda.


W przedstawieniu, szóstka aktorów odgrywa  ponad 60 postaci, odzwierciedlając znaczące  w wielu krajach postawy władz uczelni, studentów, lokalnego kleru i przedstawicieli mediów, policjantów niższej rangi, matek kolegów szkolnych Matthew, pań sąsiadek i straumatyzowanej rodziny ofiary. Poprzez swój naturalizm, minimalizm, bezpośredniość i brak literackiego szlifu, Projekt Laramie uderza właśnie tam, gdzie powinien: w sumienie, w emocje, w myśli i… w serce… Matthew Sheparda fizycznie na scenie nie ma. Jest jego historia i emocje, związane z  historią geja, funkcjonującego w małej, zamkniętej społeczności. Historia, o której po spektaklu nie można przestać myśleć.

Powstala w 2000 roku sztuka, w samej tylko ostatniej tylko dekadzie miała 2000 wstawień w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wpływ sztuki na wyobraźnię widzów każdej grupy wiekowej i każdej klasy społecznej jest dowodem na siłę teatru zaangażowanego społecznie i wychodzącego poza ramy wysokiej sztuki granej wyłącznie dla wąskiej, wielkomiejskiej publiczności. 

Reżyseria: Michael Gieleta
Światło: Ewa Garniec
Rekwizyty: Anotniusz Dietzius
Choreografia: Alisa Makarenko
Projekcje: Katarzyna Irmina Stępniak
Efekty dźwiękowe: Zdzisław Zieliński

OBSADA:
Beata Kawka/Katarzyna Krzanowska
Daria Widawska/Agnieszka Matysiak
Jacek Kopczyński/Sławomir Pacek/Jakub Kamieński
Karol Wróblewski
Monika Obara
Zuzanna Bernat/Anna Mrozowska
Daniel Mosior/Damian Kulec
Filip Milczarski/Michał Wolny

OBEJRZYJ ZWIASTUN

Projekt Laramie: News & Updates
bottom of page